Book now best prce
Check-in date
 
Number of nights
Adults
Children
Infants
Promo code
Join free privilege programm and
Get 15% discount!

Bellevue Park Hotel Riga

Superior hotel
Superior hotel
+371 67069000 info@bellevue.lv
Bellevue Park Hotel Riga

Park Restaurant

Dear guests! Food and Beverage services at this property maybe limited or unavailable due to corona virus. Keep up to date on our social networks. Hoping and looking forward to seeing you soon!

The Park Restaurant is located on the first floor of the hotel, where guests can have a delicious breakfast at the early morning hours. The breakfast buffet is rich and thought out to satisfy all tastes of different guests. The Bellevue Park Hotel Riga's range of breakfast includes different meals, breakfast cereals, pastry, hot dishes and, of course, delicious coffee and tea.

After breakfast, the restaurant serves lunch and dinner from AL A CARTE menu. The restaurant serves a variety of dishes, ranging from light snacks to main courses. In order to satisfy the youngest hotel guests, the restaurant offers a children's menu.

The Park restaurant also has a wonderful outdoor terrace where you can enjoy morning coffee or have lunch, dinner in the fresh air!

Remember, free Wi-Fi is available in all public areas of the hotel, allowing you to enjoy a drink in a pleasant atmosphere while you use the internet.

Our Special offer! Our Special offer!
Opening hours:

Breakfast 7:00 -10:00Park Restaurant 12:00-22:30
Reservation: 67069000

Uzņēmums „Bellevue Park Hotel Riga” apņēmies līdz 2025. gadam pilnībā atteikties no sprostos turētu vistu dētajām olām un to produktu izmantošanas pirmā stāva „Park” restorānā un 11. stāva restorānā „Le Sommet”.

“Šis lēmums ir detalizēti pārdomāts, pieņemot šādu lēmumu, mēs domājam arī par mūsu nākamo paaudzi. Cilvēki mūsdienās ar vien vairāk seko līdz savam ikdienas uzturam, iestājas par dzīvnieku labturību un dod priekšroku kvalitatīvai un veselīgai pārtikai un ja mūsu uzņēmumam ir iespēja šādas kvalitātes atbalstīt, mēs ar prieku to arī darīsim,” komentē Ieva Ozola.

Viesnīcas direktore aicina arī citiem uzņēmumiem atbalstīt šo sociāli atbildīgo mērķi un iestāties par dzīvnieku labturību. “Ir svarīgi, lai pēc iespējas vairāk uzņēmumi atbalstītu šo projektu, jo tādējādi būtu iespēja ātrākā laika posmā veikt pāreju uz labākos turēšanas apstākļos audzētu vistu olu izmantošanu, jo šis solis lielā mērā arī atkarīgs no Latvijas olu ražotāju piedāvājuma,“ piebilst Ieva Ozola.

Uzņēmuma lēmums tiks realizēts pakāpeniski, bet ne vēlāk kā līdz 2025. gadam. Par šo lēmumu uzņēmums informēs sabiedrību savos sociālās saziņas kanālos un viesnīcas „Bellevue Park Hotel Riga” un restorāna „Le Sommet” mājas lapā.